Vinařská podoblast

Slovácko

Slovácká vinařská podoblast je oblast velmi rozlehlá a díky tomu má různorodé přírodní podmínky, od teplých svahů na jihu až po naše nejseverněji položené vinice.

6

regionů

116

vinařských obcí

408

viničních tratí

4261

hektarů vinic

REGION

Bzenecký

Plochou vinic je pátým největším regionem ve slovácké vinařské podoblasti s 564 ha. Vinice v bzeneckém mikroregionu jsou založeny většinou na jihozápadních svazích, na půdách se sprašovým podložím, od Moravského Písku pak leží na rozsáhlé písčité duně.

Geologické poměry, klimatické podmínky a optimální vinařské polohy vytváří ideální podmínky pro pěstování špičkových odrůd jako jsou Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay a Muškát moravský, z modrých odrůd pak Frankovka, Svatovavřinecké a Rulandské modré. Vyrábí se zde vína extraktivní, s vyšším obsahem hravých kyselin. Nejznámější víno této oblasti je Bzenecká lipka, což je Ryzlink rýnský z určených lokalit. Tato známka je nejstarší na Moravě. Jméno má z lidového pojmenování Ryzlinku rýnského – Lipka. V roce 1875 začala na bzeneckém zámku výroba šumivých vín klasickou metodou kvašením v lahvích podle francouzského vzoru, šlo o první šumivá vína vyrobená u nás.

K největším vinařským obcím patří Bzenec, Ořechov, Polešovice a Vracov. Důležitým vinařským střediskem jsou Polešovice, kde se nachází šlechtitelská vinařská stanice, v níž vzniklo několik nových odrůd, nejznámější je aromatická odrůda Muškát moravský. Centrem oblasti je Bzenec. Z vinařských zajímavostí zmiňme alespoň staré habánské sklepy ve Vracově. V oblasti probíhá řada zajímavých vinařských akcí, například v září Bzenecké krojované vinobraní, v dubnu výstava a košt vín v Polešovicícha prosincový vánoční košt vína v Ořechově „Súsede ulej mně“.

Půda: Černozemě a hnědozemě vytvořené na vátých spraších, píscích a slínech.
Podnebí: Teplé s mírným teplým prouděním vzduchu, které vzniká nahřátím půdy s písčitým podložím.
Odrůdy: Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Chardonnay, Muškát moravský, Frankovka, Svatovavřinecké, Rulandské modré.
REGION

Kyjovský

Vinice v kyjovském regionu chrání před studenými větry vrchy Ždánického lesa a Chřiby, jsou vysázeny na rozloze 633,06 ha, a řadí se tak rozlohou na čtvrté místo na Slovácku. Viniční tratě v této zvlněné kopcovité oblasti se nachází na záhřevných jižních svazích.

V této teplé oblasti dávají ochlazující noční větry z Chřibů a Ždánického lesa vzniknout vínům s výrazným odrůdovým charakterem. Nejtypičtější půdy jsou zde modální černozemě a hnědozemě, půdy vzniklé na vátých spraších, píscích a slínech.

Daří se tu především Rulandskému bílému a Rulandskému šedému. Výborná vína jsou i z odrůd Muškát moravský a Müller Thurgau. Z červených odrůd jsou to Frankovka a Zweigeltrebe. Významnými vinařskými obcemi regionu jsou Kyjov, Žádovice, Archlebov, Nechvalín a Svatobořice-Mistřín.

Vinařské stezky spojují okolní obce a vytváří trasu vedoucí kolem vinic a vinných sklepů. Na kole se dostanete na místa rozkvetlých luk a zelenajících se strání. Dojedete ke zřícenině hradu Cimburk, přímo Kyjovem prochází Kyjovská vinařská stezka nebo Moravská vinná stezka. Kyjov je kulturním a společenským centrem. Mimo tradičních akcí se v Kyjově každým čtvrtým rokem koná Slovácký rok. Snad nejstarší národopisná slavnost s věhlasem bezmála po celém světě.

Půda: Černozemě a hnědozemě vytvořené na vátých spraších, píscích a slínech.
Podnebí: Teplé s ochlazujícími větry z Chřibů a Ždánického lesa.
OdrůdyRulandské bílé, Rulandské šedé, Muškát moravský, Müller Thurgau,  Frankovka, Zweigeltrebe
REGION

Podluží

Nejjižnější částí Slovácké podoblasti je Podluží, které je zároveň s výměrou vinic 1 065,93 ha regionem největším. Většina vinařských obcí této oblasti leží v údolní řeky Moravy, která se vyznačuje nejteplejším podnebím v ČR a dopřává si nejdelšího slunečního svitu v rámci České republiky.

Příhodná stanoviště viničních tratí se nacházejí na úbočí terénního zlomu nad říčkou Kyjovkou, a také na mírných svazích tvořících zbytek tohoto regionu. Dobré jakosti tu v jižní části dosahují červená vína – Frankovka, Zweigeltrebe, Modrý Portugal, Merlot a v neposlední řadě Cabernet Moravia, odrůda, která byla vyšlechtěna v Moravské Nové Vsi. Toto je dáno vysokým slunečním svitem, vysokou teplotou a záhřevnými půdami, kde se pod svrchní černozemí nacházejí váté písky a spraše velmi dobře akumulující teplo. Červená vína zde vynikajícím způsobem doplňují vína bílá, mluvíme o odrůdách Chardonnay a Rulandské bílé. V severnější části regionu Podluží se daří zejména vínům bílým – Veltlínskému zelenému, Sauvignonu či Pinotovým odrůdám. Odrůdy bílé zde doplňují i červené odrůdy, jako např. Modrý Portugal, Rulandské modré, Svatovavřinecké a Frankovka.

Vinařskými středisky Podluží jsou Prušánky, Moravská Nová Ves, Dolní Bojanovice, Josefov a Hrušky. K vinařským zajímavostem patří unikátní oblast zvaná Nechory s pěti sty vinnými sklepy v Prušánkách či sklepní uličky Výmol a Zátiší v Moravské Nové Vsi. Podluží je samozřejmě také oblast proslulá živým folklórem.

Půda: Černozem na vrstvě vátých písků a spraší.
Podnebí: Nejteplejší podnebí s nejdelším slunečním svitem.
Odrůdy: Chardonnay, Rulandské bílé, Veltlínské zelené, Sauvignon, Frankovka, Modrý Portugal, Cabernet Moravia, Merlot
REGION

Strážnický

Region strážnický se s výměrou vinic 940,78 ha řadí na druhé místo na Slovácku. Nejvýchodnější část Slovácka leží na úbocích Bílých Karpat na východ od řeky Moravy. Podnebí je zde o něco chladnější, s nižšími nočními teplotami. Viniční tratě se odlišují od ostatních vinařských regionů tím, že mnohé vinice jsou zde vysázeny na těžších pủdách.

Půdy vznikaly z původních jílů a dodávají vínům vyšší extraktivnost vyznačující se chuťovou délkou, jsou charakteristické dobrou vododržností i v suchých letech. Do takových podmínek se dobře hodí všechny Pinotové odrůdy, Ryzlink rýnský a Sylvánské zelené. Tam, kde je půda více kamenitá a tím i více záhřevná, se rodí typický Ryzlink rýnský s vůní lipového květu. Právě harmonickým spojením zde nejčastěji pěstovaných odrůd vzniklo vysoce ceněné známkové víno Blatnický roháč, které se i nadále v Blatnici pod Svatým Antonínkem vyrábí v různých vinařstvích, ale již pod jinými názvy. Jedním z názvů používaným pro toto víno je Cuvée St. Antonius. V menší míře se v oblasti pěstují modré odrůdy, především Modrý Portugal, Frankovka a Zweigeltrebe. V roce 2013 bylo nově povoleno přiznávat označení vína originální certifikace Sdružení blatnických vinařů - VOC Blatnice odrůd Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé a Chardonnay.

Významnými vinařskými středisky regionu jsou Strážnice a Blatnice pod sv. Antonínkem.

K vinařským zajímavostem patří soubor vinných sklepů Plže v Petrově. Za návštěvu ale stojí i další lokality, například Blatnice pod sv. Antonínkem, Hroznová Lhota, rodiště malíře Joži Uprky nebo vinařské stavby ve strážnickém skanzenu.

Půda: Těžší půdy vytvořené z jílů a slínů
Podnebí: Mírně chladnější s nižšími nočními teplotami
Odrůdy: Ryzlink rýnský, Rulandské bílé, Rulandské šedé, Sylvánské zelené, Frankovka, Modrý Portugal, Zweigeltrebe
REGION

Uherskohradišťský

Z hlediska plochy vinic 226,33 ha i poctu vinařů je mikroregion Uherskohradišťsko na Slovácku nejmenší. Region je ovlivněn říční nivou Moravy. Podnebí je mírně chladnější s vyššími srážkami. Půda na svazích chráněnými Chřiby je převážně hnědozem vzniklá ze spraší s příznivými vláhovými poměry.

Východní části regionu za řekou Moravou je půdně různorodá oblast s hnědozemí až k těžkým kambizemím vzniklých na jílech a slínech. Spíše malé vinice, které netvoří větší celky, se rozkládají mezi Chřiby na západě a Bílými Karpaty na východě. Oblast tvoří severní hranici pěstování révy vinné na jihovýchodě Moravy. Hlavní pěstované odrůdy jsou Müller Thurgau, Rulandské bílé, Muškát moravský a Ryzlink rýnský. Z červených odrůd, kterých se tu pěstuje poměrně málo, patří největší plocha Rulandskému modrému.

Největší vinařské obce regionu jsou Boršice u Buchlovic, Hluk, Zlechov a Velehrad. K zajímavostem patří největší památková rezervace vinohradnických staveb u nás ve Vlčnově, chráněný soubor šestnácti historických vinařských „búd“ v sousedních Veletinách, regionální vinotéka na zámku v Uherském Ostrohu nebo zámecká vinotéka v Buchlovicích.

Nejzajímavější akcí v regionu jsou v září konané Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti, které je spojeno s významnou vinařskou akcí a tou je Národní soutěž vín slovácké podoblasti s nominací do Národního salonu vín.

Půda: Různorodá od středně těžké hnědozemě až po těžké půdy vzniklé na jílech a slínech.
Podnebí: Mírně chladnějšís vyššími srážkami.
OdrůdyRulandské bílé, Ryzlink rýnský, Müller Thurgau, Muškát moravský, modré odrůdy se pěstují poměrně málo, nejvíce je zde zastoupeno Rulandské modré.
REGION

Mutěnický

Neuvěřitelná výměra vinic 832 ha je osázená na území pouhých 11 obcí, které tvoří tento region. Výměrou vinic se řadí ke třetímu největšímu regionu Slovácka. Rozsáhlé plochy vinic jsou zde proto, že zdejší geologické a klimatické podmínky jsou velmi příznivé. Jedná se výhradně o sedimenty, ale mnohem důležitější než horniny je půdní pokryv.

V katastru Mutěnic a blízkém okolí se nejčastěji nacházejí černozemě vytvořené na vrstvách spraší a písků. Jsou to mnohdy půdy lehčí a středně výsušn.. Podnebí s vysokou průměrnou teplotu v červenci 25,2 °C a roční průměrné množství srážek 500 až 600 mm přímo vybízí k pěstování vinné révy. Zdejší vína se vyznačují věžím charakterem, intenzivnějším projevem odrůdových aromatických látek. Daří se tu zejména Tramínu červenému, Rulandskému bílému a Neuburskému. Červené odrůdy reprezentuje Modrý Portugal či Rulandské modré.

Významnou vinařskou obcí v regionu jsou Mutěnice, kde byl ve dvacátých a třicátých letech minulého století ve Výzkumné stanici vinohradnické a vinařské položen základ šlechtění vinné révy a rozšiřování ušlechtilých odrůd. Pod jejím vlivem začali mutěničtí vinaři zpracovávat čistě odrůdová vína. V současné době Stanice zajišťuje udržovací šlechtění odrůd a klonů. K dalším významným obcím patří Čejč, Hovorany, Terezín, Šardice a Milotice. 

V regionu nezapomeňte navštívit například největší oblast vinných sklepů v ČR, tzv. „Mutěnické búdy“ s více jak 500 vinnými sklepy v jedné aglomeraci. Dále určitě Milotický zámek se Zámeckou vinotékou, milotické sklepy zvané Šidleny, búdy v Čejči, búdy v Hovoranech a také Slavín v Ratíškovicích.

Půda: Černozemě vytvořené na vrstvách spraších a písků, půdy lehčí, výsušn.
Podnebí: Teplejší s optimální dobou slunečního svitu
Odrůdy: Chardonnay, Rulandské bílé, Veltlínské zelené, Sauvignon, Frankovka, Modrý Portugal, Cabernet Moravia, Merlot